Vady pálenek

Občas se nám dílo nepodaří, ne vždy je ale potřeba házet flintu dožita. Občas se dá ještě naše dílo zachránit.

Zakalená pálenka

Nejčastější příčinou je použitá tvrdá voda na ředění pálenky. Zakalené pálenky lze vyčistiti filtrací nebo čiřením. Ani jedna cesta není zpravidla pro drobné palitele jednoduchá, najít vhodný filtr nebo prostředek tak, aby neměl vliv na chuť není jednoduché. Často doporučovaná metoda filtrace přes běžně dostupné živočišné uhlí má také vliv na chuť destilátu, kdy přejdete o část aromatických látek.

Ideální je již na vstupu použít vhodnou vodu, destilovanou vodu. Zde pozor, ne každá destilovaná voda je pitelná. V žádném případě nepoužívejte destilovanou vodu určenou pro technické účely. Jinou možností je macerace, kdy nám zakalená pálenka nevadí.

Košt slivovice

Použití aktivního uhlí

Do destilátu přidáme 10g aktivního uhlí na 1L 50% pálenky. Necháme působit 2-3 dny. Po usazení se filtruje, například přes kávový filtr nebo přes obyčejný odličovací tampón.

Kyselost destilátu

Vzniká pokud je kvas zoctovatěný a kyselina octová při destilaci přejde do destilátu. Kysleost se dá srazit přimícháním mletého uhličitanu vápenného. Po 2 dnech od přidání filtrujeme přes filtrační papír.

Ostrá škrábavá chuť

Do kvasu se přidalo hodně cukru. I přes všechny legislativní zákazy. Jediným řešením je dlouhodobé větrání pálenky.

Pachuť po plísni.

Stejně jako u zakalení, můžeme zkusit postup za použití aktivního uhlí nebo maceraci.

Top