Pěstitelské pálení

Návrat

Pěstitelská pálení

Vyrábět líh v pěstitelské pálenici lze pouze na základě povolení Ministerstva zemědělství. Definuje jej zákon č. 61/1997 Sb. Stejně tak definuje proces výroby lihu v pěstitelské pálenici se nazývaný Pěstitelské pálení.

Pěstitelské pálení je služba, v rámci které pěstitelská pálenice vypálí z ovoce drobných pěstitelů ovocný destilát. Destilát vyrobený touto cestou je podle českých zákonů zvýhodněný tím, že je na něj uvalena oproti ostatním druhům alkoholu pouze poloviční spotřební daň.

Množství pálenky, které si může pěstitel nechat vypálit v pěstitelské palírně, je ovšem omezeno na 60 litrů 50% pálenky na domácnost.

V praxi pěstitelské pálení funguje tak, že do pálenice dodáte ovoce nebo kvas. Většina pálenic včetně té naší upřednostní dodání ovoce, jelikož jsme tak schopni se lépe postarat o kvas. Máte tak jistotu, že vše je připraveno tak jak má být a nepřijdete o pracně vytvořenou úrodu.

Co se týká povinnosti placení daní občanů tak od 1.1.2020 došlo ke zvýšení spotřební daně z lihu a lihovin. V případě pěstitelského pálení se jedná o zvýšení z původních 143,- Kč na 162,- Kč za absolutní litr (100% alkoholu). Zatímco jste v roce 2019 za jeden litr 50% destilátu zaplatili 71,50 Kč, od roku 2020 zaplatíte 81,- Kč.

2020-04-15

Top