Kvasinky - Použít nebo ne?

Návrat

Kvasinky pod mikroskopem

Jednoduchá odpověď je ano. Pro snadné nastartování alkoholového kvašení jsou kvasinky základ. Velmi často se ale pod tíhou reklamy rozhodují pěstitelé jaké. Na různých serverech vás budou přesvědčovat o vhodnosti použité těch či jiných. Mnohdy klamavou reklamou, kdy se nebojí napsat, že použítí jejich kvasinek přidá kvasu aroma. Nesmysl.

Bez obav si vystačíte s klasickým droždím, za pomocí které připravíte zákvas. Nejrychlejší postup: koupíme droždí, posbíráme kýblík jablek (či jiné ovoce). Droždí nadrtíme, jablka nastrouháme, směs na den odstavíme a následně dáme do kvasu (cukr nesmíme přidávat, ale pro ty co to stejně dělají, neměli by jste přidat více jak 0,5 kg / 100l). Viz návod na přípravu slivovice.

Dříve byl tento postup naprosto běžný, kvasinky dnes dostupní v obchodech jsou určíte kultury kvasinek, které byli speciálně selektovány jako nejvhodnější pro alkoholové kvašení.

Co to ale kvasinky jsou a k čemu slouží? V procesu přípravu kvasu jsou základním stavebním kamenem alkoholového kvašení. Ze své podstaty jsou kvasinky jednobuněčné organizmy a jsou řazeny do skupiny hub. Rozmnožují se jen za přítomnosti cukru, proto se mohou množit v ovoci, který je v zralém ovoci dostatečně zastoupen.

Pro naše účely jsou nejdůležitější kvasinky rodu Saccharomyces cerevisiae (pivní, pekařská nebo vinná kvasinka).

Lidově jsou nejznámější pod pojmeme Turbokvasinky, které by se měly použít pokud obsahuje kvas velké množství cukru (což by teoreticky nemělo být přirozenou cestou možné). Běžné kvasinky totiž při určité stupni lihovosti hynou.

Jinak řečeno, pokud postupujete nezákonně a do cukru přidáváte velké množství, tak se bez turbo-kvasinek neobejdete. Neobejdete jelikož všechen cukr co jste do kvasu nasypali neprokvasí, tím pádem jste jej do kvasu sypali zbytečně.

2020-03-27

Top